Celulitida jako onemocnění kůže

Celulitida je onemocnění kůže postihující přes 80 % žen a dívek. Celulitida vzniká degenerativními změnami podkožního tukového vaziva v určitých tělesných partiích (nejdříve na zadních stranách a vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží). Zprvu je toto onemocnění viditelné jen při tlaku na kůži, ale s přibývajícím věkem se projevy prohlubují.

Nejčastější příčinou vzniku celulitidy jsou vrozené dispozice, ale její vznik, projevy a progres ovlivňuje celá řada faktorů, jako je nadbytek estrogenů, hormonální nerovnováha, užívání hormonální antikoncepce atd. Úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů, proto se může objevit v období velkých hormonálních změn jako je dospívání, období gravidity či přechodu. Nejvážnějším faktorem vyvolávajícím celulitidu je žilní nedostatečnost či poruchy krevního oběhu a proudění lymfy. Rizikovými faktory jsou strava bohatá na nasycené mastné kyseliny, kouření, nadváha, životospráva, nedostatek pohybu či stres.

„Celulitida vzniká v důsledku změn v podkoží. Dochází přitom k přestavbě vazivové tkáně kůže a podkoží a ke zbytňování tkáně tukové. Tyto změny na pokožce pak vedou k výslednému efektu nehezkých dolíčků. Tuková tkáň se hromadí v důsledku stárnutí kůže ale také působením ženských pohlavních hormonů, které navíc tkáň změkčují, čímž se tukové buňky mohou bez zábran rozšiřovat,“ vysvětluje MUDr. Leoš Středa. Shluky, které se pak vytvářejí v podkoží, jsou kombinací tuku, vody a odpadních látek. „Proto by se léčba celulitidy měla soustřeďovat na obnovení podkožního metabolizmu, včetně normalizace funkce lymfy, svalové tkáně a cévního systému“, dodává Doc. MUDr. Leoš Středa Ph.D.

Doplnění stravy o antioxidanty a látky podporující zdraví cévního systému, jako je kyselina alfa-lipoová, polyfenoly z listů zeleného čaje či proanthocyanidiny z kůry borovice přímořské, může významně pomoci při anticelulitidové terapii, jako i zlepšení buněčného metabolizmu a spalování tuku v mitochondriích, podpořené koenzymem Q10 a nenasycenými mastnými kyselinami z brutnáku lékařského. Významnou roli hraje také zlepšení mikrocirkulace krve, podmíněné extrakty z kůry borovice, zeleného čaje a jinanu dvoulaločného (Ginkgo). Extrakt zeleného čaje podporuje buněčný metabolizmus, brání ukládání tuku v tukových buňkách adipocytech, napomáhá odbourávání již uloženého podkožního tuku a podporuje zeštíhlení.

Pečovat a chránit

Výjimečná kombinace účinných přírodních látek v doplňku stravy Neobotanics Cellulitis Essence se zaměřuje na buněčný metabolizmus, čímž působí přímo tam, kde dochází k hromadění odpadních látek, povolení svalové tkáně a oslabení cévního systému. Přípravek Neobotanics Cellulitis Essence  je vhodné užívat jako doplněk stravy při projevech celulitidy v různých stadiích.

V případě silných projevů onemocnění a poruchách cévního systému doporučujeme kombinovat s přípravkem Neobotanics Age Perfection.

 

Doplněk stravy Neobotanics Cellulitis Essence obsahuje originální recepturu účinných látek , jejichž účinnost byla prokázána v klinických studiích.

 

Epigalokatechin galát a polyfenoly (extrakt z listů čajovníku čínského)

Extrakt ze zeleného čaje (čajovník čínský) obsahuje širokou škálu polyfenolických látek, zejména jeho hlavní antioxidant, epigallokatechin gallate EGCG. Někteří vědci se domnívají, že EGCG může být jedním z nejúčinnějších dosud objevených protirakovinných látek, chránících buňky před poškozením a zvyšujících v těle vlastní tvorbu antioxidačních enzymů. Antioxidační a protizánětlivé účinky zeleného čaje na lidské kůži jsou popsány v řadě studií. Čajové polyfenoly mají fotoprotektivní účinky a mohou být využity pro prevenci poškození pokožky indukované UV-B zářením (1), mohou poskytnout ochranu proti UV indukovanému poškození DNA v kulturách lidských buněk (2), jakož i působit jako látky potlačující stárnutí organizmu (3).

Významnou vlastností EGCG a dalších polyfenolů zeleného i bílého čaje je schopnost urychlovat oxidaci = spalování tuků v buňkách (tzv. termogenese), což potvrdily i humánní klinické studie (4), a tím účinkovat proti obezitě. Důležitým zjištěním je, že (-)-epigallocatechin-3-gallát (EGCG) dodaný do diety obézních myší efektivně redukuje adipozní tkáně a zlepšuje krevní obraz lipidů. Tyto efekty mohou být alespoň částečně dány regulací exprese řady genů zúčastněných ve spalování tuků (beta oxidace a termogeneze), rozkladu tuků (lipolýza) a procesu tvorby tukových buněk, adipogenezy (5).

Potlačení adipogeneze, tj. vzniku nových tukových buněk extraktem ze zeleného čaje a EGCG, bylo demonstrováno na řadě studií na buněčných liniích, zvířecích modelech i lidských testech. Preventivní účinky EGCG proti obezitě jsou široce podpořeny výsledky epidermiologických studií i klinických studií. Studie na tukových buňkách prokázaly, že EGCG inhibuje extracelulární signální kinázy, aktivuje AMP protein kinázu, modeluje adipocytní proteinové markety a ovlivňuje aktivitu lipolytických enzymů (6).

Experimenty na liniích tukových buněk také potvrdily, že EGCG je z buněk schopno uvolnit již naakumulovaný tuk podpořením procesu lipolýzy, tj. rozkladu tuků na mastné kyseliny, které se z tukové buňky uvolní (7). Významným zjištěním je, že polyfenoly z čaje jsou schopny potlačit vznik nových tukových podkožních buněk a zvýšit rozklad již uložených podkožních tuků (8).

Aktuální klinické studie také prokázaly, že strukturní vlastnosti pokožky u žen, jako elasticita, drsnost či hustota, jsou pozitivně ovlivněny příjmem čajových polyfenolů. Po jednorázovém příjmu polyfenolů také došlo k zvýšení mikrocirkulace s maximem po 30 minutách po požití (9). 

Borovice přímořská (účinná látka oligomerní proanthocyanidiny, OPC)

Extrakt z borovice přímořské obsahující oligomerní proanthocyanidiny (OPC) je známý svým antioxidačním a protizánětlivým účinkem, který byl popsán v řadě in-vitro studií, demonstrujících jeho účinky eliminovat hydroxylové radikály (10) a zvyšovat aktivitu jiných vnitřních antioxidačních systémů, jmenovitě superoxid dismutasy, glutathion peroxidázy a katalázy (11).

Řada humánních, většinou dvojitě zaslepených a placebo kontrolovaných studií, realizovaných v letech 2000 - 2010 na pacientech trpících chronickou žilní nedostatečností, prokázala rychlé zlepšení symptomů při podávání 150-360 mg extraktu borovice přímořské (extraktu s obchodním jménem Pycnogenol).  Během 2 - 8 týdnů došlo k výraznému zlepšení parametrů jako mikrocirkulace krve, otoky, svalové křeče, bolestivost, zmenšení oblasti s vředy a bylo vyvozeno, že extrakt je vhodný pro prevenci a léčbu CVI a souvisejících cévních a kapilárních poruch (12-18).

Rozchodnice růžová (obsahující účinné látky Rosavin a Salidrosid)

Rozchodnice růžová je tzv. adaptogen, pomáhá vyrovnávat se s účinky stresu na organizmus. Extrakt z rozchodnice také snižuje parametry svalového poškození po námaze a vede ke snížené konzumace mastných kyselin (19).

Extrakt z Rodioly vykazuje inhibiční aktivitu lipázy, což vede k jejímu anti-obezitnímu použití (20). Rodiola jako adaptogen vede ke zvýšení odolnosti organizmu vůči stresu a ústí do zvýšené psychické i fyzické výkonosti (21), což potvrzuje i klinická studie (22).

Kyselina alfa-lipoová

Jelikož řada studií naznačuje, že oxidační stres může zhoršovat zánětlivé stavy spojené s obezitou a být spojujícím článkem mezi obezitou a dalšími zdravotními komplikacemi, jeví se možným, že antioxidační terapie může přispět ke snížení obezity. Výsledky studie ukazují, že po přídavku ALA do krmiva obézních krys došlo k poklesu hmotnosti v porovnání s kontrolní skupinou (23). 

Brutnák lékařský (obsahující účinné látky Omega 3,6 a 9 mastné kyseliny)

Brutnák obsahuje esenciální nenasycenou mastnou kyselinu gama-linolenovou, která je důležitá při mnoha pochodech v lidském organizmu, zejména jako antioxidant a při hojení regeneraci tkání. Její nedostatek se může projevit zhoršenou kvalitou pokožky, nehtů a vlasů. Může dojít i ke snížení obranyschopnosti organizmu (24, 25). 

Jinan dvoulaločný (obsahující účinné látky ginsenoidy)

Extrakt z jinanu (Ginkgo biloba) je užíván pro zlepšení toku krve a poruch krevního oběhu. Tento účinek, včetně zvýšení toku krve v pokožce, závislé na perorálně požitém množství extraktu, potvrzuje řada studií (26). Byl zkoumán i vliv extraktu na mikrocirkulaci krve. Tam měl velký vliv na snížení agregace erytrocytů a zvýšení toku krve ve vlásečnicích periferního oběhu (27).

Koenzym Q10

Moderní teorie stárnutí pokožky zvažují jako podstatný faktor funkční ztrátu účinnosti mitochondrií, odpovědných za produkci energie v lidských buňkách. Byla zjištěna výrazná věkem podmíněná závislost mitochondriálních funkcí keratinocytů izolovaných z mladé a staré pokožky dárců. CoQ10 = in vivo rapidně zlepšuje činnost mitochondrií a tím pozitivně ovlivňuje věkem podmíněný buněčný metabolizmus a umožňuje tak bojovat se známkami stárnutí na buněčné úrovni (28). 

UV záření indukuje tvorbu reaktivních forem kyslíku (ROS), které jsou hlavním faktorem zvyšujících aktivitu matrixových metaloproteináz, degradujících kožní vlákna, což vede k tvorbě vrásek. Koenzym Q10 redukuje tvorbu ROS a poškození DNA způsobené UV-A zářením na lidských keratinocytech in vitro. Také produkce zánětlivého faktoru interleukinu-6 indukovaná UV-B v normálních lidských keratinocytech klesá v přítomnosti CoQ10. To vede k závěru, že CoQ10 může vést k omlazení vrásčité pokožky (29).

CoQ10 má energizující, antioxidační a proti-stárnoucí účinky a redukuje oblast obličejových vrásek. Podporuje proliferaci lidských fibroblastů a zvyšuje produkci základních složek membrán, jako lamininu 332, a kolagenu typů IV a VIII v keratinocytech a fibroblastech (30).

Reference:

1. Katiyar SK. Skin photoprotection by green tea: antioxidant and immunomodulatory effects. Curr Drug Targets Immune Endocr Metabol Disord. 2003 Sep;3(3):234-42.

2. Morley N, Clifford T, Salter L, Campbell S, Gould D, Curnow A. The green tea polyphenol (-)-epigallocatechin gallate and green tea can protect human cellular DNA from ultraviolet and visible radiation-induced damage. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2005 Feb;21(1):15-22.

3. Maurya PK, Rizvi SI. Protective role of tea catechins on erythrocytes subjected to oxidative stress during human aging. Nat Prod Res. 2009;23(12):1072-9.

4. Boschmann M, Thielecke F. The effects of epigallocatechin-3-gallate on

thermogenesis and fat oxidation in obese men: a pilot study. J Am Coll Nutr. 2007 Aug;26(4):389S-395S.

5. Lee MS, Kim CT, Kim Y. Green tea (-)-epigallocatechin-3-gallate reduces body weight with regulation of multiple genes expression in adipose tissue of diet-induced obese mice. Ann Nutr Metab. 2009;54(2):151-7.

6. Moon HS, Lee HG, Choi YJ, Kim TG, Cho CS. Proposed mechanisms of

(-)-epigallocatechin-3-gallate for anti-obesity. Chem Biol Interact. 2007 Apr 25;167(2):85-98. Epub 2007 Feb 20. Review

7. Lee MS, Kim CT, Kim IH, Kim Y. Inhibitory effects of green tea catechin on the lipid accumulation in 3T3-L1 adipocytes. Phytother Res. 2009 Aug;23(8):1088-91.

8. Söhle J, Knott A, Holtzmann U, Siegner R, Grönniger E, Schepky A, Gallinat S, Wenck H, Stäb F, Winnefeld M. White Tea extract induces lipolytic activity and inhibits adipogenesis in human subcutaneous (pre)-adipocytes. Nutr Metab (Lond). 2009 May 1;6:20.

9. Heinrich U, Moore CE, De Spirt S, Tronnier H, Stahl W. Green tea polyphenols provide photoprotection, increase microcirculation, and modulate skin properties of women. J Nutr. 2011 Jun;141(6):1202-8.

10. Noda Y, Anzai K, Mori A, Kohno M, Shinmei M, Packer L. Hydroxyl and superoxide anion radical scavenging activities of natural source antioxidants using the computerized JES-FR30 ESR spectrometer system. Biochem Mol Biol Int. 1997;42(1):35-44.

11. Bayeta E, Lau BHS. Pycnogenol inhibits generation of inflammatory mediators in macrophages. Nutr Res. 2000;20(2):249-259.

12. Cesarone MR, Belcaro G, Rohdewald P, et al. Rapid relief of signs/symptoms in chronic venous microangiopathy with pycnogenol: a prospective, controlled study. Angiology. 2006 Oct-Nov;57(5):569-76.

13. Cesarone MR, Belcaro G, Rohdewald P, et al. Improvement of signs and symptoms of chronic venous insufficiency and microangiopathy with Pycnogenol: a prospective, controlled study. Phytomedicine. 2010 Sep;17(11):835-9.

14. Vinciguerra G, Belcaro G, Cesarone MR. et al. Cramps and muscular pain: prevention with pycnogenol in normal subjects, venous patients, athletes, claudicants and in diabetic microangiopathy. Angiology. 2006 May-Jun;57(3):331-9.

15. Petrassi C, Mastromarino A, Spartera C. Pycnogenol in chronic venous insufficiency. Phytomedicine. 2000 Oct;7(5):383-8.

16. Belcaro G, Cesarone MR, Errichi BM, et al. Venous ulcers: microcirculatory improvement and faster healing with local use of Pycnogenol. Angiology. 2005 Nov-Dec;56(6):699-705.

17. Koch R. Comparative study of Venostasin and Pycnogenol in chronic venous insufficiency. Phytother Res. 2002;16 Suppl 1:S1-5.

18. Schmidtke I, Schoop W. Pycnogenol—stasis oedma and its medical treatment [in German]. Z Ganzheits Med. 1995;3:114-115.

19. Parisi A, Tranchita E, Duranti G, Ciminelli E, Quaranta F, Ceci R, Cerulli C, Borrione P, Sabatini S. Effects of chronic Rhodiola Rosea supplementation on sport performance and antioxidant capacity in trained male: preliminary results. J Sports Med Phys Fitness. 2010 Mar;50(1):57-63.

20. Kobayashi K, Yamada K, Murata T, Hasegawa T, Takano F, Koga K, Fushiya S, Batkhuu J, Yoshizaki F. Constituents of Rhodiola rosea showing inhibitory effect on lipase activity in mouse plasma and alimentary canal. Planta Med. 2008 Nov;74(14):1716-9.

21. Panossian A, Wikman G. Evidence-based efficacy of adaptogens in fatigue, and molecular mechanisms related to their stress-protective activity. Curr Clin Pharmacol. 2009 Sep;4(3):198-219.

22. Olsson EM, von Schéele B, Panossian AG. A randomised, double-blind, placebo-controlled, parallel-group study of the standardised extract shr-5 of the roots of Rhodiola rosea in the treatment of subjects with stress-related fatigue. Planta Med. 2009 Feb;75(2):105-12.

23. Prieto-Hontoria PL, Pérez-Matute P, Fernández-Galilea M, Barber A, Martínez JA, Moreno-Aliaga MJ. Lipoic acid prevents body weight gain induced by a high fat diet in rats: effects on intestinal sugar transport. J Physiol Biochem. 2009 Mar;65(1):43-50.

24. De Spirt S, Stahl W, Tronnier H, Sies H, Bejot M, Maurette JM, Heinrich U. Intervention with flaxseed and borage oil supplements modulates skin condition in women. Br J Nutr. 2009 Feb;101(3):440-5.

25. Brosche T, Platt D. Effect of borage oil consumption on fatty acid metabolism,transepidermal water loss and skin parameters in elderly people. Arch Gerontol Geriatr. 2000 Mar-Apr;30(2):139-50.

26. Boelsma E, Lamers RJ, Hendriks HF, van Nesselrooij JH, Roza L. Evidence of the regulatory effect of Ginkgo biloba extract on skin blood flow and study of its effects on urinary metabolites in healthy humans. Planta Med. 2004 Nov;70(11):1052-7.

27. Jung F, Mrowietz C, Kiesewetter H, Wenzel E. Effect of Ginkgo biloba on fluidity of blood and peripheral microcirculation in volunteers. Arzneimittelforschung. 1990 May;40(5):589-93.

28. Prahl S, Kueper T, Biernoth T, Wöhrmann Y, Münster A, Fürstenau M, Schmidt M, Schulze C, Wittern KP, Wenck H, Muhr GM, Blatt T. Aging skin is functionally anaerobic: importance of coenzyme Q10 for anti aging skin care. Biofactors. 2008;32(1-4):245-55.

29. Inui M, Ooe M, Fujii K, Matsunaka H, Yoshida M, Ichihashi M. Mechanisms of inhibitory effects of CoQ10 on UVB-induced wrinkle formation in vitro and in vivo. Biofactors. 2008;32(1-4):237-43.

30. Muta-Takada K, Terada T, Yamanishi H, Ashida Y, Inomata S, Nishiyama T, Amano S. Coenzyme Q10 protects against oxidative stress-induced cell death and enhances the synthesis of basement membrane components in dermal and epidermal cells. Biofactors. 2009 Sep-Oct;35(5):435-41.