Růst, kvalita a vypadávání vlasů

Každý vlas prochází životním cyklem, který trvá zhruba 2 až 5 let, u některých lidí i více. Po aktivním období růstu se vlas dostane do klidového stádia, které trvá asi 3 měsíce. Poté vlas vypadne, ale na jeho místě už roste vlas nový. Vlasy rostou rychleji na jaře a na podzim, pomaleji v zimních měsících.

U zdravé vlasové pokožky je ve fázi růstu asi 90 % vlasů a jen 10 % vypadává. Pokud se z nějakého důvodu cyklus růstu vlasů naruší, zaznamenáme to jako jejich zvýšené vypadávání. Na jaře je nejčastější příčinou vyčerpání organizmu po zimě, kdy tělo strácí hodnotné živiny. Na podzim je to zase sluneční záření, které proniká do pokožky během jara a léta a narušuje životní cyklus vlasů. V těchto případech se jedná o přechodné stadium vypadávání vlasů, které se většinou samo upraví. Pokud však padání vlasů přetrvává delší dobu než 4 měsíce, je potřeba problém řešit, jinak může přerůst do chronického stádia.

S vypadáváním vlasů má problém asi 60 % mužů a zhruba 30 % žen, což je zhruba polovina celkové populace. Genetika je významným faktorem způsobujícím vypadávání vlasů a ovlivňuje zhruba 10 % všech případů (u mužů podstatně více). Ostatní případy souvisí primárně se stresem, nemocemi, hormonální nestabilitou, životním stylem, výživou, vlivem slunečního záření atd. Novým fenoménem v oblasti poruch růstu vlasů a jejich vypadávání je stres, který v organizmu způsobuje stažení cév a drobné záněty ve vlasové pokožce. Následkem toho dochází k nedostatečnému prokrvení a vyživování vlasové pokožky. Stres má mnoho tváří a rozeznáváme vnitřní stres (hormonální změny, diety, špatná životospráva a jiné) anebo stres z vnějšího prostředí (UV záření, nečisté životní prostředí). A zatímco následky trvalé expozice UV záření na nechráněné pokožce hlavy jsou dobře známé, účinky UV na vypadávání vlasů jsou většinou ignorovány.

 

Progresivní řídnutí vlasů na hlavě má za následek postupný pokles přirozené ochrany pokožky hlavy před UV zářením. S UV zářením souvisí řada patologických stavů pokožky hlavy, zejména fotosenzitivní onemocnění a poruchy zářením chronicky poškozované pokožky, včetně rakoviny kůže. Klinická pozorování a teoretické úvahy naznačují, že UV záření může mít negativní účinky, zejména mluvíme-li o mikrozánětech vlasových folikulů, tvorbě reaktivních sloučenin kyslíku a uvolňování prozánětlivých cytokinů, což může nakonec vést k poškození kmenových buněk vlasového váčku. Jelikož všechny tyto procesy mají shodný rys v tom, že jsou podmíněny či zhoršeny vystavením pokožky hlavy slunečnímu záření, je možné vyvozovat, že řídnutí a vypadávání vlasů je podmíněno UV zářením (1) a tudíž ochrana před UV zářením hraje významnou roli. Jednou ze strategií ochrany vlasových váčků a vlasů před vypadáváním může proto být zvýšený příjem antioxidantů.

 

Od nové generace doplňků stravy se očekává, že bude nejen vyživovat a doplňovat organizmu nezbytné látky pro zdravý růst vlasů, ale budou rovněž chránit vlasovou pokožku před nepříznivými vlivy různých forem stresu. Proto jsme v novém doplňku stravy k péči o zdravé a krásné vlasy použili kromě specifických výživových látek také silné antioxidanty, látky, napomáhající normalizaci funkce vlasové pokožky, zabraňují předčasnému stárnutí, neutralizují volné radikály a zmírňují dopad UV záření“, říká Ing. Petr Kaštánek, Ph.D., odborník v oblasti biochemie a přírodních účinných látek, tvůrce jedinečné receptury.

Přípravek Neobotanics Hair Essence obsahuje originální recepturu účinných látek ve vysoko vstřebatelné formě.

 

Účinné látky a jejich funkce 

 

L-Cystein a L-Metionin

L-Metionin je esenciální aminokyselina, silný antioxidant. Je zdrojem síry, která brání poruchám vlasů, kůže a nehtů, ovlivňuje vlasové folikuly, podporuje růst vlasů a chrání před jejich předčasným vypadáváním. L-Cystein je neesenciální aminokyselina důležitá pro zdravý růst vlasů a působí také jako silný antioxidant.

Pilotní studie na 37 pacientech a následná placebo kontrolovaná dvojitě zaslepená klinická studie se 47 pacienty zkoumala efektivitu kombinace 70 mg L-Cysteinu a retinolu. Studie potvrdily, že dlouhodobý příjem těchto látek může mít pozitivní efekt na vypadávání vlasů (2). Vysoké dávky cigaretového kouře způsobují alopecii (plešatost) u myší. Orální podání N-acetylcysteinu, prekursoru L-Cysteinu, vypadávání potlačuje (3). Stejně tak potlačení alopecie způsobené otravou thaliem u myší podáváním L-Cystinu a L-Metioninu (4).

Zinek

Zinek je stopový prvek, který má v lidském organizmu nezastupitelnou roli v mnoha procesech tělesných a funkcí, jako je buněčná reprodukce, syntéza DNA a proteinů, růst a obnova tkání, hormonální rovnováha, správné vstřebávání vitaminů či syntéza bílkovin. Je známo, že katalyzuje více než 100 enzymů, jeho nedostatek může mimo jiné vést k alopecii, dystrofii nehtů, snížení imunity či poruchám funkce pohlavních žláz (5). Všechny tyto procesy, kterých se zinek účastní, jsou důležité také pro správný růst vlasů, přičemž je potřebný optimální příjem zinku (6). Orálně podávaný zinek může také zvrátit ztrátu vlasů podmíněnou chirurgickým zákrokem, vertikální gastroplastikou (7).

Při péči proti řídnutí a vypadávání vlasů je vhodné užívat zinek v organické formě, která je organizmem dobře vstřebatelná a využitelná, jako je glukonát či monomethionát zinečnatý. Anorganické formy zinku, jako je oxid zinečnatý, chlorid zinečnatý či síran zinečnatý, jsou organizmem využity hůře. Během klinické studie s 12 mladými muži bylo zjištěno, že koncentrace zinku v plazmě jsou při příjmu zinku ve formě glukonátu o 18,3 % vyšší nežli při příjmu ve formě oxidu (8). Během příjmu zinku je také potřeba vyhnout se současnému podávání vápníku, neboť bylo zjištěno, že vápník „soutěží“ se zinkem a brání jeho vstřebávání a příjmu organizmem (9).

Měď

Měď je klíčovou součástí enzymu zvaný lysyloxidázya, který se účastní syntézy pojivové tkáně a zajišťuje propojování pevných vláken kolagenu a eleastických vláken elastinu. Kombinace kolagenu a elastinu má zásadní význam pro tkáně, jako jsou šlachy a cévy, které musí být silné a pružné, kdy kolagen tvoří pevný pilíř cévních stěn a elastin zajišťuje pružnost. Nerovnováha mědi může vést k mdlým vlasům a k jejich vypadávání. Nadměrné množství mědi způsobuje rozpad struktury vlasů. Měď je důležitá pro tyrozinázu - enzym odpovědný za tvorbu a produkci barviva melaninu, pigmentu, který určuje barvu vlasů a kůže u savců (10).

Biotin

Biotin je ve vodě rozpustný vitamin, který se účastní tvorby různých enzymů a štěpení sacharidů, tuků a bílkovin z potravy, jen tak je může organizmus využít. Biotin má zvláštní význam pro využití glukózy, základního paliva pro organizmus, a pro udržování zdravých nehtů a vlasů. Příznaky nedostatku biotinu zahrnují křeče, hypotonie, ataxie, dermatitidy, vypadávání vlasů, mentální retardace a také fatální malformace (11).

Kyselina ellagová (účinná látka extraktu z granátového jablka)

Kyselina ellagová, polyfenolická sloučenina, je hlavním antioxidantem obsaženým v granátovém jablku. Tato látka získala velkou pozornost farmakologů pro možné bioaktivní účinky na chronické choroby a rakovinu.

Sluneční ultrafialové (UV) záření, a to zejména jeho UV-B (290-320 nm) součást, je hlavní příčinou mnoha nepříznivých biologických účinků, včetně stárnutí pokožky, spálení sluncem, edému, hyperplazie, imunosuprese a rakoviny kůže. UV-B záření způsobuje poškození DNA, proteinů a indukuje oxidaci matice metaloproteináz. Kyselina ellagová vykazuje mj. fotoprotektivní účinky, omezující stárnutí kůže vlivem UV-B záření (12, 13).

UV-A tvoří hlavní část (90 – 99 %) slunečního záření dopadajícího na povrch Země a může vést ke vzniku benigních i maligních nádorů kůže. UV-A působí poškození buněk zejména díky uvolnění reaktivních forem kyslíku, je zodpovědné za snížení imunity, foto-senzitivitu a foto-karcinogenitu. Extrakt z granátového jablka má silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Testy provedené na lidských epidermálních keratinocytech (typ kožních buněk, které ovlivňují životaschopnost imunitních buněk kůže, a příznivě tím působí na regeneraci tkání) naznačují, že extrakt z granátového jablka je účinný prostředek pro zmírnění škod způsobených UV-A zářením (14).

Lykopen (účinná látka extraktu ze slupek rajčat)

Lykopen je jedním z nejsilnějších známých antioxidantů rostlinného původu ze skupiny karotenoidů, vytváří červené barvivo ve slupkách produktů a chrání rostliny před poškozením přílišným slunečním zářením. Podobnou účinnost vykazuje i u lidí (15).

Lykopen je obsažen ve velkém množství zejména ve slupkách rajčat. V současné době je Lykopen předmětem rozsáhlého výzkumu jeho účinků na prevenci rakoviny, zejména prostaty, plic a kůže.

Lykopen má výrazné fotoprotektivní účinky - ochrana proti vlivu slunečních paprsků a poškození pokožky a buněk vlivem UV záření.  Při nutričním příjmu Lykopenu dochází k jeho přenosu do tkání vystavených slunečnímu a UV záření, jako je pokožka či oči, kde poté poskytuje systematickou ochranu proti negativním vlivům záření, např. chrání proti UV-indukovanému erytému - zarudnutí kůže (16, 17).

Borovice přímořská (účinná látka oligomerní proanthocyanidiny, OPC)

Extrakt z borovice přímořské obsahující oligomerní proanthocyanidiny (OPC) je známý svým antioxidačním a protizánětlivým účinkem, který byl popsán v řadě in-vitro studií, demonstrujících jeho účinky eliminovat hydroxylové radikály (18) a zvyšovat aktivitu jiných vnitřních antioxidačních systémů, jmenovitě superoxid dismutasy, glutathion peroxidázy a katalázy (19).

Extrakt francouzské přímořské borovice bohatý na OPC byl zkoumán v otevřené studii pro jeho účinek na ochranu lidské pokožky před erytémem vyvolaným slunečním UV-zářením, simulující sluneční popálení pokožky. Jedenadvaceti dobrovolníkům byl perorálně podáván extrakt v množství 1,10 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 4 týdnů a dávka byla zvýšena na 1,66 mg/kg po další 4 týdny a byla měřena minimální dávka UV světla potřebná k vyvolání erytému. Výsledky studie naznačují, že orální suplementace OPC snižuje zarudnutí kůže (20).

Výrazný antioxidační účinek extraktu borovice přímořské byl popsán také v humánní studii na 25 zdravých jedincích v průměrném věku 30 let, kterým byl dávkován extrakt z borovice přímořské pod obchodním jménem Pycnogenol v množství 150 mg/den po dobu 6 týdnů, během níž antioxidační úroveň plazmy, vyjádřená v jednotkách ORAC (oxygen radical absorption capacity), vzrostla o 40 % oproti výchozímu stavu (21). 

Extrakt z jadérek vinných hroznů (obsahující účinnou látku oligomerní proanthocyanidiny)

Nadměrné vystavení pokožky UV záření má řadu nežádoucích účinků na lidské zdraví, včetně rozvoje rakoviny kůže. Ukazuje se, že proanthocyanidiny, přítomné v semenech hroznů (Vitis vinifera), mohou být účinné při snížení nepříznivých účinků UV záření na lidskou kůži (22).

Dietní proanthocyanidiny z hroznových jader inhibují zářením ovlivněné procesy vedoucí ke vzniku nádorů u myší;  jelikož UV-B záření vyvolává poškození DNA, ukazuje se, že prevence tvorby nádorů díky extraktu z hroznových jader se děje prostřednictvím zvýšené opravy DNA v epidermálních buňkách (23), inhibicí UV-B vyvolaného zánětu a inhibicí mediátorů zánětu v kůži myší (24).

 

Reference:

1. Trüeb RM. Is androgenetic alopecia a photoaggravated dermatosis? Dermatology 2003; 207(4):343-8.

2. Hertel H, Gollnick H, Matthies C, Baumann I, Orfanos CE. Low dosage retinol and L-cystine combination improve alopecia of the diffuse type following long-term oral administration. Hautarzt. 1989 Aug;40(8):490-5.

3. Chemoprevention of smoke-induced alopecia in mice by oral administration of L-cystine and vitamin B6. D'Agostini F, Fiallo P, Pennisi TM, De Flora S. J Dermatol Sci. 2007 Jun;46(3):189-98. Epub 2007 Mar 19.

4. Studies on the effect of thallium poisoning of the rat; the influence of cystine and methionine on alopecia and survival periods. Gross P, Runne E, Wilson JW. J Invest Dermatol. 1948 Mar;10(3):119-34.

5. Zinc: an essential micronutrient. Saper RB, Rash R. Am Fam Physician. 2009 May 1;79(9):768-72.

6. Zinc as an ambivalent but potent modulator of murine hair growth in vivo-preliminary observations. Plonka PM, Handjiski B, Popik M, Michalczyk D, Paus R. Exp Dermatol. 2005 Nov;14(11):844-53.

7. Reversal of Hair Loss following Vertical Gastroplasty when Treated with Zinc

Sulphate. Obes Surg. 1996 Feb;6(1):63-65. Neve HJ, Bhatti WA, Soulsby C, Kincey J, Taylor TV.

8. Siepmann M, Spank S, Kluge A, Schappach A, Kirch W. The pharmacokinetics of zinc from zinc gluconate: a comparison with zinc oxide in healthy men. Int J Clin Pharmacol Ther. 2005 Dec;43(12):562-5. PubMed

9. Bertolo RF, Bettger WJ, Atkinson SA. Calcium competes with zinc for a channel mechanism on the brush border membrane of piglet intestine. J Nutr Biochem. 2001 Feb;12(2):66-72.

10. Hearing VJ, Jiménez M. Mammalian tyrosinase--the critical regulatory control point in melanocyte pigmentation. Int J Biochem. 1987;19(12):1141-7.

11. Zempleni J, Hassan YI, Wijeratne SS. Biotin and biotinidase deficiency. Expert Rev Endocrinol Metab. 2008 Nov 1;3(6):715-724.

12. Extract of Punica granatum inhibits skin photoaging induced by UVB irradiation. Park HM, Moon E, Kim AJ, Kim MH, Lee S, Lee JB, Park YK, Jung HS, Kim YB, Kim SY. Int J Dermatol. 2010 Mar;49(3):276-82.

13. Protective effect of pomegranate-derived products on UVB-mediated damage in human reconstituted skin. Afaq F, Zaid MA, Khan N, Dreher M, Mukhtar H. Exp Dermatol. 2009 Jun;18(6):553-61.

14. Photochemopreventive effect of pomegranate fruit extract on UVA-mediated activation of cellular pathways in normal human epidermal keratinocytes. Syed DN, Malik A, Hadi N, Sarfaraz S, Afaq F, Mukhtar H. Photochem Photobiol. 2006 Mar-Apr;82(2):398-405.

15. Lycopene-rich products and dietary photoprotection. Stahl W, Heinrich U, Aust O, Tronnier H, Sies H. Photochem Photobiol Sci. 2006 Feb;5(2):238-42. Epub 2005 Aug 12.

16. Carotenoids and flavonoids contribute to nutritional protection against skin damage from sunlight. Stahl W, Sies H. Mol Biotechnol. 2007 Sep;37(1):26-30.

17. Supplementation with tomato-based products increases lycopene, phytofluene, and phytoene levels in human serum and protects against UV-light-induced erythema. Aust O, Stahl W, Sies H, Tronnier H, Heinrich U.  Int J Vitam Nutr Res. 2005 Jan;75(1):54-60.

18. Noda Y, Anzai K, Mori A, Kohno M, Shinmei M, Packer L. Hydroxyl and superoxide anion radical scavenging activities of natural source antioxidants using the computerized JES-FR30 ESR spectrometer system. Biochem Mol Biol Int. 1997;42(1):35-44.

19. Bayeta E, Lau BHS. Pycnogenol inhibits generation of inflammatory mediators in macrophages. Nutr Res. 2000;20(2):249-259.

20. Saliou C, Rimbach G, Moini H, et al. Solar ultraviolet-induced erythema in human skin and nuclear factor-kappa-B-dependent gene expression in keratinocytes are modulated by a French maritime pine bark extract. Free Radic Biol Med. 2001;30(2):154-160.

21. Devaraj S, Vega-Lopez S, Kaul N, Schonlau F, Rohdewald P, Jialal I. Supplementation with a pine bark extract rich in polyphenols increases plasma antioxidant capacity and alters the plasma lipoprotein profile. Lipids. 2002;37(10):931-934.

22. Grape seed proanthocyanidines and skin cancer prevention: inhibition of oxidative stress and protection of immune system. Katiyar SK. Mol Nutr Food Res. 2008 Jun;52 Suppl 1:71-6.

23. Proanthocyanidins inhibit photocarcinogenesis through enhancement of DNA repair and xeroderma pigmentosum group A-dependent mechanism. Vaid M, Sharma SD, Katiyar SK. Cancer Prev Res (Phila). 2010 Dec;3(12):1621-9. Epub 2010 Oct 8.

24. Dietary grape seed proanthocyanidins inhibit UVB-induced cyclooxygenase-2 expression and other inflammatory mediators in UVB-exposed skin and skin tumors of SKH-1 hairless mice. Sharma SD, Katiyar SK. Pharm Res. 2010 Jun;27(6):1092-102.