Účinný boj s věkem a vrásky. Pro krásnou pokožku.

Kůže je největším orgánem našeho těla pokrývající plochu zhruba 2 m čtvereční.  Na rozdíl od vlasů se kožní buňky regenerují poměrně rychle, zhruba za 30 dnů. Projevy stárnutí pokožky jsou následkem toho, co se děje pod povrchem kůže, ve vrstvě nazývané dermis. Mezi známky stárnutí pokožky, které můžeme zaznamenat už kolem 25. roku života, patří jemné vrásky, ztráta pružnosti a vlhkosti v pokožce, prohlubování rýh a vrásek, suchá pleť.

S přibývajícím věkem pokožka ztrácí schopnost regenerace a mění se struktura kůže. Vrchní část kůže (epidermis) si uchovává funkci regulace vlhkosti a odpařování vody, ale její podpůrné tkáně se ztenčují. V hlubokých vrstvách kůže (dermis) dochází k výraznějším změnám, snižuje se produkce kolagenu v pokožce a elastinová vlákna ztrácejí svou pružnost. Část původně elastických vláken se mění na tlustší, vlákna se kroutí a štěpí. Pleť se vyvěšuje a přichází o pevné kontury.

Během našeho života se v organizmu hromadí degenerující materiál – volné radikály, které pleť poškozují a způsobují předčasné stárnutí buněk. Tělo má vlastní obranné mechanizmy, které neutralizují volné radikály, ale s věkem tato schopnost přirozeně klesá a roste tak potřeba příjmu antioxidantů. Jsou to látky, které si tělo produkuje buď samo anebo je přijímá v potravě.

Doc. MUDr. Leoš Středa Ph.D., doplňuje dlouholeté zkušenosti: „Na poškození pleti se podepisují hlavně nešetrné zásahy, působení UV záření a časté opalování, diety, životní styl (kouření, alkohol), špatná životospráva atd. Navíc pleť vystavená slunci často trpí rozšířenými žilkami, které mají tendenci praskat a vlivem nedostatečného krevního oběhu pleť přichází o svěžest a barvu. Jako vhodné řešení se jeví suplementace formou doplňků stravy, které poskytnou pokožce nezbytné látky pro její regeneraci“.

Pečovat a chránit

Řešením je kvalitní kosmetická péče a pravidelné používání přípravků pro výživu pokožky zevnitř. Nová generace doplňků stravy pro krásnou a mladou pleť obsahuje patentovanou formuli látek BioCell Collagen II obohacenou o komplex silných přírodních antioxidantů, jejichž účinek byl prokázán v klinických studiích.

Přípravek působí uvnitř kožních buněk, poskytuje pokožce jedinečnou výživu pro obnovu tkání a hydrataci a současně vsadil na protektivní (ochranný) účinek před poškozením vlivem UV záření a volných radikálů narušujících kožní pojiva. Doplněk stravy Neobotanics Skin Essence obsahuje originální recepturu účinných látek ve vysoko vstřebatelné formě. Kombinace patentované látky BioCell Collagen typu II a antioxidantů jsou zárukou vysoké spokojenosti již během krátké doby.

 

BioCell Colagen II

BioCell kolagen II™ je přirozený nutriční zdroj hydrolyzovaného kolagenu, který poskytuje směs biologicky využitelné a organizmem vstřebatelné formy kyseliny hyaluronové (10 %), depolymerizovaného chondroitinu sulfátu (20 %) a kolagenu typu II (60 %). Pomocí patentovaného procesu byl BioCell kolagen II™ vyvinut jako optimalizovaná surovina, jednoduše vstřebatelná organizmem.

Kyselina hyaluronové (HA) a kolagen jsou nezbytné strukturální složky kůže. HA, klíčová složka BioCell kolagen II™ se nachází v téměř všech tkáních a tělních tekutinách (1), přičemž její hladina je ovlivněna enzymy HA syntetázou a hyaluronidázou. Množství HA v organizmu klesá s přibývajícím věkem jednak přirozeně, dále pak vlivem poškození kůže slunečním UV zářením (2). HA je nejen zodpovědná za udržení vlhkosti a vláčnosti u mladé pleti, ale také při hojení ran podporuje proliferaci dermálních fibroblastů, které syntetizují kolagen, elastin a glykosaminoglykany (3, 4) ve škáře.

BioCell kolagen II™ poskytuje vysoce vstřebatelnou HA, stejně jako hydrolyzované kolagenové peptidy. Doplnění těchto strukturálních složek pokožky může podporovat zdraví kůže zevnitř, na rozdíl od pouhé lokální aplikace z vnějšku, čímž může přispět k udržení zdravého a mladistvého vzhledu pokožky. Studie biologické dostupnosti prokázala, že denní příjem BioCell kolagen II™ vedl k výraznému zvýšení množství HA v krvi (5). Tato pozoruhodná biologická dostupnost může přispět k náhradě HA ztracené vlivem stárnutí organizmu. Hyaluronidáza je enzym degradující HA, jehož činnost přispívá k procesu stárnutí pleti oslabením schopnosti zadržovat vodu. To vede ke snížení objemu a pružnosti pokožky a nakonec k tvorbě vrásek. BioCell kolagen II™ tlumí činnost hyaluronidázy, což znamená, že jeho užívání může dále zvyšovat obsah HA v pleti. HA působí proti stárnutí pleti komplexním způsobem, její vyšší obsah v pokožce může vést ke stimulaci produkce kolagenu typu I a III kožními fibroblasty.

Studie o hydrolyzovaném kolagenu naznačují, že jeho požití zvyšuje síť kožních kolagenních vláken (6) a chrání před poškozením způsobeným UV zářením, které může zahrnovat epidermální hypertrofii, kožní dehydrataci a ztrátu kolagenu typu I (7). Tím, že BioCell kolagen II™ poskytuje vysoce vstřebatelné stavební bloky strukturálních komponent pokožky, může přispět k udržení odpovídající hladiny kolagenu a HA potřebné pro zdravou a mladistvě krásnou pokožku. 

Oleuropein (účinná látka extraktu z listu olivovníku)  

Listy a plody olivovníku byly historicky využívány pro hojení zánětlivých ran. Podle experimentálních dat byl jako hlavní účinná látka ve vodném výluhu, odpovědná za hojení ran, identifikován oleuropein (8).

Olivové listy byli dlouho používané v Evropě a ve Středomoří v lidové medicíně též jako bylinné čaje. Středomořské podnebí se vyznačuje vysokými teplotami a silným UV-B zářením, způsobujícím stárnutí pokožky, zvýšení vrásek, pigmentace a tloušťky kůže. Moderní studie tento preventivní účinek extraktu z olivového listu na UVB-indukované poškození kůže potvrzují (9).

Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření poškozuje kůži, zvyšuje její tloušťku, redukuje elasticitu a způsobuje rakovinu kůže. Studie realizovaná na holých myších prokázala, že perorální podávání extraktu z listu olivovníku významně inhibovalo zvýšení tloušťky kůže a snížení elasticity kůže a kožní rakoviny a růst nádorů (10).

Kyselina ellagová (účinná látka extraktu z granátového jablka)

 

Kyselina ellagová, polyfenolická sloučenina, je hlavním antioxidantem obsaženým v granátovém jablku. Tato látka získala velkou pozornost farmakologů pro možné bioaktivní účinky na chronické choroby a rakovinu.

Sluneční ultrafialové (UV) záření, a to zejména jeho UV-B (290 - 320 nm) součást je hlavní příčinou mnoha nepříznivých biologických účinků, včetně stárnutí pokožky, spálení sluncem, edému, hyperplazie, imunosuprese a rakoviny kůže. UV-B záření způsobuje poškození DNA, proteinů a indukuje oxidaci matice metaloproteináz. Kyselina ellagová vykazuje mj. fotoprotektivní účinky a omezují stárnutí kůže vlivem UV-B záření (11, 12).

Výsledky studie realizované v r. 2010 (13) ukazují, že kyselina ellagová brání destrukci kolagenu a zánětlivým reakcím způsobeným UV-B zářením. Proto může být dietní či farmakologická intervence extraktu granátového jablka slibnou strategií prevence tvorby kožních vrásek a zánětlivých reakcí spojených s chronickou expozicí UV záření, vedoucí k foto-stárnutí pleti.

Výsledky dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinická studie, realizované na 13 zdravých ženách ve věku 20 - 40 let, ukázaly, že zvýšení příjmu kyseliny ellagové ve formě extraktu z granátového jablka po dobu 4 týdnů potlačuje pigmentaci v lidské pokožce vlivem UV záření (14).

UV-A tvoří hlavní část (90 – 99 %) slunečního záření dopadajícího na povrch Země a může vést ke vzniku benigních i maligních nádorů kůže. UV-A působí poškození buněk zejména díky uvolnění reaktivních forem kyslíku, je zodpovědné za snížení imunity, foto-senzitivitu a foto-karcinogenitu. Extrakt z granátového jablka má silné antioxidační a protizánětlivé účinky.  Testy provedené na lidských epidermálních keratinocytech (typ kožních buněk, které ovlivňují životaschopnost imunitních buněk kůže a příznivě tím působí na regeneraci tkání) naznačují, že extrakt z granátového jablka je účinný prostředek pro zmírnění škod způsobených UV-A zářením (15).

Vodný extrakt ze slupky granátového jablka stimuluje syntézu prokolagenu typu I a inhibuje produkci matrixové metaloproteinázy 1 (MMP-1, intersticiální kolagenázy) kožními fibroblasty (16). Tyto výsledky naznačují potenciál extraktu podporovat regeneraci dermis (vrstvy kůže zvané škára).

Extrakt z granátového jablka, bohatý na antioxidanty taniny a flavonoidy, selektivně brání růstu buněčných linií rakoviny prsu, prostaty, tlustého střeva a plic. Také v preklinických studiích realizovaných na zvířatech prokázal orální příjem extraktu potlačení růstu tumorů plic, kůže, tlustého střeva a prostaty (17).

Lykopen (účinná látka extraktu ze slupek rajčat)

Lykopen je jedním z nejsilnějších známých antioxidantů rostlinného původu ze skupiny karotenoidů, vytváří červené barvivo ve slupkách produktů a chrání rostliny před poškozením přílišným slunečním zářením. Podobnou účinnost vykazuje i u lidí (18).

Lykopen je obsažen ve velkém množství zejména ve slupkách rajčat. V současné době je Lykopen předmětem rozsáhlého výzkumu jeho účinků na prevenci rakoviny, zejména prostaty, plic a kůže.

Lykopen má výrazné fotoprotektivní účinky - ochrana proti vlivu slunečních paprsků a poškození pokožky a buněk vlivem UV záření.  Při nutričním příjmu Lykopenu dochází k jeho přenosu do tkání vystavených slunečnímu a UV záření, jako je pokožka či oči, kde poté poskytuje systematiku ochranu proti negativním vlivům záření, např. chrání proti UV-indukovanému erytému - zarudnutí kůže (19, 20).

Borovice přímořská – (účinná látka oligomerní proanthocyanidiny, OPC)

Extrakt z borovice přímořské obsahující oligomerní proanthocyanidiny (OPC) je známý svým antioxidačním a protizánětlivým účinkem, který byl popsán v řadě in-vitro studií, demonstrujících jeho účinky eliminovat hydroxylové radikály (21) a zvyšovat aktivitu jiných vnitřních antioxidačních systémů, jmenovitě superoxid dismutasy, glutathion peroxidázy a katalázy (22).

Extrakt francouzské přímořské borovice bohatý na OPC byl zkoumán v otevřené studii pro jeho účinek na ochranu lidské pokožky před erytémem vyvolaným slunečním UV-zářením, simulující sluneční popálení pokožky.  Jedenadvaceti dobrovolníkům byl perorálně podáván extrakt v množství 1,10 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 4 týdnů a dávka byla zvýšena na 1,66 mg/kg po další 4 týdny a byla měřena minimální dávka UV světla potřebná k vyvolání erytému. Výsledky studie naznačují, že orální suplementace OPC snižuje zarudnutí kůže (23).

Výrazný antioxidační účinek extraktu borovice přímořské byl popsán také v humánní studii na 25 zdravých jedincích v průměrném věku 30 let, kterým byl dávkován extrakt z borovice přímořské pod obchodním jménem Pycnogenol v množství 150 mg/den po dobu 6 týdnů, během níž antioxidační úroveň plazmy, vyjádřená v jednotkách ORAC (oxygen radical absorption capacity), vzrostla o 40 % oproti výchozímu stavu (24).

Extrakt z jadérek vinných hroznů (obsahující účinnou látku oligomerní proanthocyanidiny)

Nadměrné vystavení pokožky UV záření má řadu nežádoucích účinků na lidské zdraví, včetně rozvoje rakoviny kůže. Ukazuje se, že proanthocyanidiny, přítomné v semenech hroznů (Vitis vinifera), mohou být účinné při snížení nepříznivých účinků UV záření na lidskou kůži (25).

Dietní proanthocyanidiny z hroznových jader inhibují zářením ovlivněné procesy vedoucí ke vzniku nádorů u myší;  jelikož UV-B záření vyvolává poškození DNA, ukazuje se, že prevence tvorby nádorů díky extraktu z hroznových jader se děje prostřednictvím zvýšené opravy DNA v epidermálních buňkách (26), inhibicí UV-B vyvolaného zánětu a inhibicí mediátorů zánětu v kůži myší (27).

 

Reference:

1. Ghersetich I., et al, “Hyaluronic acid in cutaneous intrinsic aging,” Int J Dermatology 33 (2): 119-122 (1994).

2. Dai, G, et. al., “Chronic ultraviolet B irradiation causes loss of hyaluronic acid from mouse dermis because of down-regulation of hyaluronic acid synthases.” 171: 1451-1461 (2007).

3. Greco RM, et al., “Hyaluronic acid stimulates human fibroblast proliferation within a collagen matrix,” J Cell Physiol 177(3):465-73 (1998).

4. Meran, S, et. al., “Hyaluronan facilitates transforming growth factor-beta1-mediated fibroblast proliferation.” 283: 6530-6545 (2008).

5. William, Judy, “Clinical study shows hyaluronic acid in BioCell Collagen II® found to have significant absorption and bioavailability,” SIBR. February, 2 2004.

6. Matsuda et al. “Effects of Ingestion of Collagen Peptide on Collagen Fibrils and Glycosaminoglycans in the Dermis,” J. Nutr. Sci. Vitaminol. 52:211-215 (2006).

7. Tanaka et al. `Effects of Collagen Peptide Ingestion on UV-B-Induced Skin Damage`, Biosci. Biotechnol. Biochem. 73(4) :930-932 (2009).

8. Wound repair potential of Olea europaea L. leaf extracts by in vivo experimental models and comparative evaluation of the extracts' antioxidant activity. J Med Food. 2011 Jan-Feb;14(1-2):140-6.

9. Effects of olive leaf extract and its main component oleuroepin on acute ultraviolet B irradiation-induced skin changes in C57BL/6J mice. Phytother Res. 2010 Jul;24(7):995-1003.

10. Olive leaf extract and its main component oleuropein prevent chronic ultraviolet B radiation-induced skin damage and carcinogenesis in hairless mice. J Nutr. 2009 Nov;139(11):2079-86.

11. Extract of Punica granatum inhibits skin photoaging induced by UVB irradiation. Park HM, Moon E, Kim AJ, Kim MH, Lee S, Lee JB, Park YK, Jung HS, Kim YB, Kim SY. Int J Dermatol. 2010 Mar;49(3):276-82.

12. Protective effect of pomegranate-derived products on UVB-mediated damage in human reconstituted skin. Afaq F, Zaid MA, Khan N, Dreher M, Mukhtar H. Exp Dermatol. 2009 Jun;18(6):553-61.

13. Dietary compound ellagic acid alleviates skin wrinkle and inflammation induced by UV-B irradiation. Bae JY, Choi JS, Kang SW, Lee YJ, Park J, Kang YH. Exp. Dermatol. 2010 Aug;19(8).

14. Effects of oral administration of ellagic acid-rich pomegranate extract on ultraviolet-induced pigmentation in the human skin. Kasai K, Yoshimura M, Koga T, Arii M, Kawasaki S. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2006 Oct;52(5):383-8.

15. Photochemopreventive effect of pomegranate fruit extract on UVA-mediated activation of cellular pathways in normal human epidermal keratinocytes. Syed DN, Malik A, Hadi N, Sarfaraz S, Afaq F, Mukhtar H. Photochem Photobiol. 2006 Mar-Apr;82(2):398-405.

16. Pomegranate as a cosmeceutical source: pomegranate fractions promote proliferation and procollagen synthesis and inhibit matrix metalloproteinase-1 production in human skin cells. Aslam MN, Lansky EP, Varani J. J Ethnopharmacol. 2006 Feb 20;103(3):311-8.

17. Cancer chemoprevention by pomegranate: laboratory and clinical evidence. Adhami VM, Khan N, Mukhtar H. Nutr Cancer. 2009;61(6):811-5.

18. Lycopene-rich products and dietary photoprotection. Stahl W, Heinrich U, Aust O, Tronnier H, Sies H. Photochem Photobiol Sci. 2006 Feb;5(2):238-42. Epub 2005 Aug 12.

19. Carotenoids and flavonoids contribute to nutritional protection against skin damage from sunlight. Stahl W, Sies H. Mol Biotechnol. 2007 Sep;37(1):26-30.

20. Supplementation with tomato-based products increases lycopene, phytofluene, and phytoene levels in human serum and protects against UV-light-induced erythema. Aust O, Stahl W, Sies H, Tronnier H, Heinrich U.  Int J Vitam Nutr Res. 2005 Jan;75(1):54-60.

21. Noda Y, Anzai K, Mori A, Kohno M, Shinmei M, Packer L. Hydroxyl and superoxide anion radical scavenging activities of natural source antioxidants using the computerized JES-FR30 ESR spectrometer system. Biochem Mol Biol Int. 1997;42(1):35-44.

22. Bayeta E, Lau BHS. Pycnogenol inhibits generation of inflammatory mediators in macrophages. Nutr Res. 2000;20(2):249-259.

23. Saliou C, Rimbach G, Moini H, et al. Solar ultraviolet-induced erythema in human skin and nuclear factor-kappa-B-dependent gene expression in keratinocytes are modulated by a French maritime pine bark extract. Free Radic Biol Med. 2001;30(2):154-160.

24. Devaraj S, Vega-Lopez S, Kaul N, Schonlau F, Rohdewald P, Jialal I. Supplementation with a pine bark extract rich in polyphenols increases plasma antioxidant capacity and alters the plasma lipoprotein profile. Lipids. 2002;37(10):931-934.

25. Grape seed proanthocyanidines and skin cancer prevention: inhibition of oxidative stress and protection of immune system. Katiyar SK. Mol Nutr Food Res. 2008 Jun;52 Suppl 1:71-6.

26. Proanthocyanidins inhibit photocarcinogenesis through enhancement of DNA repair and xeroderma pigmentosum group A-dependent mechanism. Vaid M, Sharma SD, Katiyar SK. Cancer Prev Res (Phila). 2010 Dec;3(12):1621-9. Epub 2010 Oct 8.

27. Dietary grape seed proanthocyanidins inhibit UVB-induced cyclooxygenase-2 expression and other inflammatory mediators in UVB-exposed skin and skin tumors of SKH-1 hairless mice. Sharma SD, Katiyar SK. Pharm Res. 2010 Jun;27(6):1092-102.